Призначення опікунів та піклувальників повнолітнім недієздатним особам та особам, цивільна дієздатність яких обмежена

Дата: 04.01.2024 09:33

1. Призначення особи опікуном або піклувальником повнолітньої недієздатної особи чи особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за поданням органу опіки та піклування в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України. Орган опіки та піклування під час підготовки подання враховує моральні та інші особисті якості потенційного опікуна або піклувальника, його можливості виконувати обов'язки опікуна або піклувальника, особисті стосунки між цією особою та потенційним підопічним і їх бажання. Можуть братися до уваги також інші обставини, що унеможливлюють чи значно ускладнюють виконання конкретною особою обов'язків опікуна або піклувальника.

2. Особу може бути призначено лише за її письмовою згодою опікуном або піклувальником повнолітньої недієздатної особи чи особи, цивільна дієздатність якої обмежена.

3. Опікуном або піклувальником повнолітнього недієздатного громадянина України або громадянина України, цивільна дієздатність якого обмежена, може бути призначено громадянина України, іноземця або особу без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах.

4. Повнолітній недієздатній особі та особі, цивільна дієздатність якої обмежена, може бути призначено одного чи кількох опікунів або піклувальників. У разі призначення кількох опікунів або піклувальників забезпечення, охорона, захист прав та інтересів підопічного здійснюються одночасно всіма опікунами або піклувальниками. Для забезпечення розподілу обов'язків між опікунами або піклувальниками укладається договір, типова форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України. Такі договори реєструються органами опіки та піклування. У разі коли обов'язки між опікунами або піклувальниками не розподілено, опікуни або піклувальники несуть солідарну відповідальність за їх невиконання або неналежне виконання.

5. Під час вирішення питання про призначення опікуна або піклувальника повнолітнім недієздатним особам або особам, цивільна дієздатність яких обмежена, що є членами однієї сім'ї, опікуном або піклувальником, якщо це можливо, призначається одна особа чи такі повнолітні недієздатні особи або особи, цивільна дієздатність яких обмежена, поміщаються до одного спеціального закладу, крім випадків, коли інше відповідає потребам таких осіб.